Velikost jímky k rodinnému domu, aneb jak velkou jímku potřebuji?

betonova jimka jednokomorova nakres

Toto je velmi důležité rozhodnutí. Vybrat správnou velikost žumpy může být leckdy oříšek. Nejvíce záleží na počtu obyvatel domu, ke kterému se jímka bude připojovat. A další velmi důležitý údaj je interval vyvážení. Velikost žumpy se bude rapidně lišit, jestli ji chcete vyvážet jednou za 14 dní, či jednou za dva měsíce. Následující vzorec Vám pomůže přibližně vypočítat požadovaný objem jímky:

 

V=p*v*t

Kde proměnné znázorňují:
V – požadovaný objem jímky
p – počet lidí v domácnosti
v – průměrná vyprodukovaná odpadní voda za den na osobu (v metrech krychlových)
t – interval vyvážení (ve dnech)

 

Doporučujeme

Je také všemi doporučováno v tomto ohledu myslet i dopředu. Zda se Vám například nebude rozšiřovat do budoucna rodina a podobně. Určitě zde platí přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež“.

Velikost žumpy by se měla vybírat i s ohledem na fekální vozidlo, které Vám bude jezdit žumpu vyvážet. Objem fekálního vozidla bývá nejčastěji 5, 10, či 15 m3. V případě, kdy bude mít fekální vozidlo objem 10 m3 a vaše žumpa například 12 m3, bude muset fekální vozidlo Vaši žumpu vyvážet na dvakrát, a to Vaši peněženku rozhodně nepotěší.

Doufáme, že Vám tento článek pomohl se správným výběrem velikosti žumpy. Neváhejte na nás směřovat Vaše další dotazy. Rádi Vám pomůžeme.

 

3D jednokomorové betonové jímky
3D model jednokomorového septiku
3D dvoukomorová betonová jímka
3D model betonového septiku