Jak co nejlépe využít dešťovou vodu, kterou sbíráme do betonové jímky?
Jak ušetřit naše peníze i přírodu?
Máme pro vás 10 tipů, na co všechno můžete použít nasbíranou vodu. Některé vás dost možná překvapí.
Jak využívat dešťovou vodu z betonové jímky:
1. Zalévání zahrady (ručně)
Nejčastější důvod, proč si lidé pořizují betonové jímky na dešťovou vodu. Zahrada spotřebuje spoustu vody, obzvlášť v horkých létech, které už začínají být typická i pro naši zeměpisnou šířku.
Ušetříte peníze i přírodu, obzvlášť v obdobích, kdy je vody opravdu málo. Blahořečit vás bude ale i vaše zahrada. Pro tu je dešťová voda skutečný „dar z nebes“. Není chlorovaná a jinak upravovaná a je tak nejpřirozenější zálivkou pro všechny rostliny.
2. Zalévání trávníku (kropení)
Toužíte po krásně zeleném upraveném trávníku? V současných horkých létech už to začíná být luxus a pro mnoho lidí také vizitka vašeho nešetrného přístupu k přírodě. Napojte ale vaši jímku na váš zavlažovací systém a můžete se radovat ze zeleného trávníku bez černého svědomí
3. Plnění bazénu dešťovou vodou
Nevadí vám koupání v moři nebo přehradě? Proč by vám mělo vadit koupat se v dešťové vodě? Dešťová voda je relativně čistá, a z betonové jímky je mnohem lepší kvality než většina tradičních přírodních koupališť.
4. Koupání domácích mazlíčků
Vaši čtyřnozí přátelé koupání vůbec nemusí. A odborníci vám také potvrdí, že jim ani moc nesvědčí. Srst a kůže zvířat není nadšená z chlorované vody a kosmetických přípravků, které ji jen odmastí. Bláto a prach ale dolů musí, obzvlášť když je váš pes opravdu domácí. Dešťová voda je pak pro jeho pokožku lepší volba než voda z vodovodu.
5. Domácí mytí auta
I auto se dá mýt ekologicky a hospodárně. A i u něj platí, že s autokosmetikou se to nemusí tolik přehánět. Jednou za čas dopřejte svému čtyřkolovému miláčkovi plnou péči, ale většinou stačí jen spláchnout vodou. S pomocí čerpadla a hadice můžete dešťovou vodou z betonové jímky ostříkat vaše auto i u domu. Pokud nepoužijete kosmetické přípravky, neměla by to být dle odborníků ekologická zátěž.
6. Praní prádla
Dešťovou vodou z betonové jímky se dá nahradit i veškeré „nepitné“ využití kohoutkové vody v domácnosti. Můžete ji napojit i k přívodu pračky. Srážková voda je také “měkká”, takže nezpůsobuje usazování vodního kamene a šetříte také na prostředcích pro změkčení vody.
7. Splachování WC dešťovkou
Proč lít drahou vodu do odpadu? Rozvod užitkové vody a pitné vody lze oddělit.
8. Fontány, rybníčky a jiné okrasy zahrady
Skalka se zurčícím potůčkem? Vše je možné. Jímka, dešťová voda a čerpadlo.
9. Sprchování z domácí nádrže
Pokud se vody „nenalokáme“, je zcela bezpečné se omýt i vodou z kvalitně uchovávané vody z betonové jímky. Využijete to pravděpodobně nejvíce na zahradě, na omytí dětských nožek z pískoviště apod. S pomocí filtrace získáte ale vodu na sprchování jako z kohoutku.
10. Pitná voda z betonové jímky
Věděli jste, že dešťovou vodu můžete i pít? Stačí ji vyčistit, stejně jako se to dělá v čističce. S filtračním zařízením můžete být zcela soběstační a nezávislí na dodávkách vody.
Jak díky dešťové vodě ušetřit?
Využití dešťové vody je opravdu široké. Dá se díky němu ušetřit až 50 % spotřeby vody v domácnosti. Cena vody za posledních 10 let vzrostla dvojnásobně a díky jejímu nedostatku se předpokládá další růst nákladů na vodné a stočné.
Vodu můžete zachytávat do různých nádrží, ideálním řešením jsou betonové jímky na dešťovou vodu. Dlouho vydrží a jsou dokonce levnější než plastové. Musíte samozřejmě počítat s náklady na vyhloubení jámy a samotnou jímku (viz ceník betonových jímek zde). Tato investice se však dlouhodobě vyplatí. Získáte také soběstačnost a záložní zdroj vody pro všechny případy a samozřejmě kromě své peněženky šetříte i přírodu.
Úvodní náklady můžete navíc snížit čerpáním dotace ministerstva životního prostředí z programu Dešťovka.
“Děláme jímky. Z pořádného betonu. Už přes 20 let.
Zavolejte nebo napište, rádi vám poradíme.”
Petr Novák, vedoucí prodeje