Jak se zaručeně zbavit zápachu ze septiku

Zápach ze septiku, bakterie do septiku

Trápí vás zápach ze septiku? Cítíte ho na zahradě nebo i z odpadů v domácnosti? Vaše odpady neodtékají plynule nebo v nich slyšíte probublávání? To jsou všechno známky toho, že vaše odpadní nádrž nefunguje, jak má. O dobře fungujícím septiku totiž nevíte. Jak se zápachu zbavit jednou provždy?

3 zlatá pravidla septiku bez zápachu

1/ Používejte bakterie do septiku

Bakterie pomáhají odpadu s přirozeným rozkladem. Nejde o žádnou chemii do odpadu, naopak – čistá příroda. Jedná se o speciálně vyšlechtěné kmeny bakterií, které se „živí“ odpadem. Nejúčinnější jsou enzymatické bakterie, které efektivně rozkládají veškerý biologický odpad. Vše obsažené ve vašem odpadu, tj. bílkoviny, škrob, tuky, uhlohydráty, ale i papír z toalety, se rozloží mnohem rychleji. Prodávají se jako tablety, prášek nebo tekuté. Bakterie v prášku nebo v tabletách jsou obvykle sušené hlubokým zmrazením (lyofilizací) a aktivují se rozmícháním ve vodě nebo přímo v odpadu. Bakterie v tekuté formě jsou „připraveny do akce“ okamžitě, proto bývají o něco účinnější.

Aktivátor septiku (tedy bakterie) jednoduše vlijete do septiku nebo spláchnete do WC. Účinek ale nečekejte hned, bakterie nejsou žádní ninjové. Dejte jim cca měsíc, aby se v septiku zabydlely.

2/ Septik vyvážejte

Hodně majitelů septiku se domnívá, že je zcela bezúdržbový. Ano, odpadní voda se v něm přirozeně čistí, ale na dně komor se stále usazuje část kalu (přečtěte si více o tom, jak septik funguje). S touto vrstvou si neporadí ani bakterie. Zbytkový usazený kal je potřeba vyvézt, doporučuje se 1x ročně.

3/ Neházejte do septiku, co do něj nepatří

Septik není odpad. Často si jej domácnosti pořizují proto, že přečištěnou vodu pak dále používají – na zálivku zahrady nebo jako užitkovou vodu pro úklid apod. O to víc je potřeba přemýšlet nad tím, co do vaší odpadní nádrže přichází. Co tam nepatří?

Přípravky s chlórem škodí septiku

Chemie

Veškeré prostředky na bázi chlóru zabíjí bakterie ve vašem septiku. Klasickým příkladem jsou WC čističe, které slibují zabití všeho ve vaší záchodové míse. Přirozeně udělají totéž i ve vašem septiku. Nahradit je ale můžete prostředky na bázi enzymů, které jsou stejně účinné, ale mnohem šetrnější. Nejen k bakteriím, ale i ke smaltu ve vaší záchodové míse a plastovému potrubí.

Méně nebezpečné, ale stále pro bakterie nepřívětivé jsou surfakanty a produkty s ropnými deriváty. Setkáte se s nimi ve sprchových gelech a synteticky parfemovaných výrobcích (ve složení najdete složku petroleum). Pokud vodu ze septiku dále používáte, doporučujeme dát přednost přírodní kosmetice. A vůbec nemusí jít o drahé BIO / EKO produkty. Obyčejné přírodní mýdlo pořídíte za pár korun v každé drogerii nebo bezobalovém obchodu.

Odpadky

V toaletě se ocitne spousta věcí, které patří do koše a váš septik si s nimi bohužel neporadí. Co nejčastěji házíme do záchodové mísy? Vlhčené ubrousky (na odlíčení nebo přebalování), odličovací tampony, nedopalky cigaret, kondomy, dentální nitě. Do této kategorie patří i papírové kapesníky a ubrousky, které jsou o hodně silnější než toaletní papír.

Vlasy, chlupy a nehty

To je přece přírodní odpad, řeknete si. Ano, ale velmi odolný rozkladu. Vlasy, nehty a chlupy (lidské i zvířecí) jsou tvořeny pevnými vlákny bílkoviny. Jejich rozklad v septiku trvá měsíce i za přítomnosti bakterií. Neplechu mohou napáchat ale i v potrubí, kde „s oblibou“ tvoří chumáče. Co s tím? Vystačíte si s obyčejným sítkem do odpadu.

 

3 jednoduché zásady, které udrží váš septik v chodu a bez zápachu. Pokud však cítíte zápach i přesto, že se o septik staráte vzorově, může být problém jinde. I nejlepší nádrž má svou životnost. U betonových septiků počítáme s životností 30-50 let. Koupili jste nebo zdědili starší nemovitost a trápí vás zápach z odpadní nádrže? Je možné, že už přesáhla svou životnost a v nádrži se objevují trhliny. V tom případě bude nezbytná výměna. Prohlédněte si naši nabídku kvalitních betonových odpadních nádrží.

 

Kontakt - vedoucí prodeje

“Děláme jímky. Z pořádného betonu. Už přes 20 let.
Zavolejte nebo napište, rádi vám poradíme.”

Petr Novák, vedoucí prodeje

info@betonovejimky-septic.cz

+420 723 354 896
+420 720 127 710

[/vc_row]