Nádrž na dešťovou vodu umožňuje sběr srážkové vody ze střech, kterou poté můžete použít jako vodu užitkovou. Na zalévání zahrady, úklid nebo splachování WC. Šetříte tak přírodu i svou peněženku. Rodinný domek se zahradou snadno ušetří až 50 % výdajů za vodu.
Jak velkou nádrž na dešťovou vodu pořídit?
Výběr velikosti nádrže se do značné míry řídí:
vašimi potřebami:
- kolik vody budete spotřebovávat
a vašimi možnostmi:
- z jak velké plochy budete vodu jímat
- a jak hodně u vás prší
Podrobný návod jak spočítat velikost nádrže na dešťovou vodu jsme pro vás sepsali v samostatném článku. Pro rychlý orientační výpočet můžete použít naši online kalkulačku:
Online kalkulačka velikosti nádrže na vodu
Výpočet velikosti nádrže na vodu
Jak velkou nádrž na vodu potřebujete - výpočet
Kolik u vás ročně zaprší? Srážkový úhrn ve vaší lokalitě můžete zjistit na stránkách ČHMÚ (Českého hydrometeorologického úřadu). Pro orientační výpočet můžete použít tuto hydrometeorologickou mapu (srážky jsou uvedeny v mm/rok). Mapka je z roku 2020. Doporučujeme nepoužívat pro výpočet rok 2021, který byl srážkově nadstandardní.
Jak "číst" výsledky kalkulačky
Kalkulačka vám hlásí, že můžete jímat více vody, než pro domácnost potřebujete? Dobře pro vás, tento stav je ideální pro pořízení podzemní nádrže. Je potřeba si uvědomit, že náročnost zálivky je orientační a srážkový úhrn průměrný. Nádrž vás bude zásobovat i v případě, že nezaprší několik týdnů v řadě.
I proto je vhodné uvažovat vždy o podzemní nádrži, nejlépe betonové. Voda je v ní uchovávána přirozeně v chladu, s minimálním rizikem znečištění. Získáváte tak skutečně kvalitní zdroj užitkové vody. V případě potřeby ji s minimálními náklady můžete přečistit a rozšířit možnosti jejího využití.
Kolik stojí nádrž na vodu?
Zajímá vás cena jímek SEPTIC? Prohlédněte si náš ceník:
Jak při nákupu jímky na vodu ušetřit
Sběrem dešťové vody šetříte každý rok na provozu domácnosti. Náklady na pořízení jímky jsou však docela vysoké. Jak při nich ušetřit?
1/ výběrem materiálu:
Při koupi jímky na vodu řešíte většinou dvě základní otázky:
- nadzemní nebo podzemní nádrž – pokud chcete opravdu kvalitní zdroj vody, sud pod okapem vaši potřebu nevyřeší. Umístnění pod zem zajistí konstantní kvalitu vody.
- beton nebo plast – plastové nádrže jsou možná moderní, ale beton je jednoduše beton. Není sexy, ale máte jistotu, že skutečně vydrží. Pod zemí je nádrž vystavena velkému tlaku zeminy a pnutí např. při promrzání vrchní vrstvy půdy nebo při přívalových deštích.
S betonovou nádrží ušetříte. Její pořizovací cena je nižší a to i při započítání dražší dopravy. Ušetříte také při montáži – není třeba žádné betonování, ani dna jámy pod nádrží, ani pro zpevnění boků nádrže.
2/ čerpáním dotačního programu Dešťovka:
Využijte dotace na uchovávání dešťové vody! Dotace podporují akumulaci srážkové vody pro zálivku zahrady, ale také pro splachování WC, což může ušetřit nemalou částku ročně z vašeho rozpočtu. Díky dotaci si snížíte návratnost o polovinu. Více se můžete dozvědět v našem článku o programu Dešťovka nebo na oficiálních stránkách dotačního programu.
3/ výběrem dodavatele
Nejdražší neznamená nutně nejkvalitnější. Věnujte pozornost především:
- zkušenostem a tradici
- certifikaci
Přečtěte si, na co si dát při výběru dodavatele jímky pozor.
Výhody betonových jímek SEPTIC
- 20 let zkušeností – vlastní výroba
- Vysoká kvalita jištěná nadstandardní zárukou 5 let
- Instalace a napojení nádrže zdarma
- Rychlá realizace s dopravou do 3 dnů
- Certifikát nepropustnosti od TZÚS Praha, s.p.
- Atraktivní cena
Proč si pořídit nádrž na dešťovou vodu
Ještě nejste přesvědčeni? Nádrž na dešťovou vodu nabízí dva velké benefity a plní jednu zákonnou povinnost:
1/ Soběstačnost
Sucho je problém, který začíná trápit i Českou republiku a majitele rodinných domů a zahrad. Během letního období je dnes již běžně omezována zálivka zahrady (především trávníků) nebo napouštění bazénu. I v případě možnosti čerpání vody ze studny je ekologickým i cenově výhodným řešením využití dešťové vody, která se jinak z velké části splachuje do řek a kanálů. V případě větší průtrže mračen totiž půda nezvládá dostatečně vodu udržet, což může mít důsledky až v podobě půdní eroze.
2/ Finanční úspora
Dešťovou vodu v betonové nádrži na vodu můžete využít nejen na zálivku zahrady, ale také v domácnosti, například na splachování toalety. Ušetřené peníze jsou skvělým benefitem, částky za vodné a stočné totiž budou již jen stoupat. Přečtěte si kolik peněž s nádrží na dešťovou vodu ušetříte a kdy se vám investice do ní vrátí.
3/ Povinnost stavitele
Víte o tom, že od roku 2021 je jímání dešťové vody zákonnou povinností pro každou novostavbu? Přečtěte si, zda se povinnost záchytu dešťové vody na vlastním pozemku týká i vás. Vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám a rostoucímu nedostatku vody bude jen otázkou času, kdy se povinnost záchytu dešťové vody rozšíří i na starší zástavbu.