Septik a jímka

Home Betonový septik

Betonový septik

Septik je betonová nádrž s dvěma a více komorami pro akumulaci splaškové vody, tedy odpadní vody z domácnosti. Jednotlivé komory vodu postupně zbavují kalu, takže dochází k jejímu předčištění. Součástí septiku je také filtr, který umožní následné vypuštění vody ven. Septik nabízí pokročilejší čištění splaškových vod než jednokomorová žumpa a je předstupněm čističky odpadních vod (ČOV).

Rozdíl mezi septikem a žumpou (jímkou)

Žumpa

Žumpa (nazývaná též jímka) je nádrž, ve které se akumuluje odpadní voda a poté se vyváží. Pokud ji používáte pravidelně, musíte ji vyvážet většinou co 2-3 týdny.

Septik

Septik je také nádrž na odpadní vodu. Na rozdíl od žumpy se v septiku splašková voda také čistí.  Díky předčištění a následné filtraci je možné vodu nechat vsakovat ven do půdy nebo používat jako užitkovou vodu.

Jak septik funguje

Septik má více komor, které jsou spojeny otvorem. V první komoře klesnou na dno pevné části a tekutý obsah odtéká přepadem do druhé, případně další komory. Splašková voda se postupně mechanicky a biologicky čistí. Z poslední komory je možné ji odvést do kanalizace, čistírny odpadních vod nebo trativodem do země. Pevné usazeniny se postupně rozkládají, buď přirozeně nebo pomocí bakterií do septiku a nakonec také odchází do další komory. Čištění mohou dále pomáhat odpadní filtry mezi komorami. Kvalitně přečištěnou vodu ze septiku lze nejen vypouštět, ale je možné ji dále využít jako užitkovou vodu (třeba pro zálivku zahrady).

Betonový septik - jak funguje

Septik díky svému provedení není třeba tak často vyvážet. Vyváží se pouze kal s intenzitou cca 1× za rok (podle počtu obyvatel v domácnosti), což šetří celkové náklady na jeho provoz. Šetříte tak peníze za vývoz, ale i za vodné a stočné.

 

Nevýhodou oproti jímce je vyšší nárok na pořizovací cenu a na plochu. Před realizací betonového septiku je třeba vyřídit stavební povolení a povolení k vypouštění odpadních vod.

Betonová nádrž na zemi

Výhody a nevýhody septiku

 • Nízké provozní náklady
 • Nevyžaduje sledování naplnění
 • Odpadá častý vývoz fekálií
 • Nutnost vyřízení povolení
 • Větší prostorová náročnost
 • Vyšší pořizovací náklady

Varianty betonových nádrží: jedno, dvou či vícekomorové?

Jednokomorové nádrže na vodu jsou nejlevnější variantou, která je pro většinu domácností zcela dostačující. Začínají na velikostech od 4 m3 až do 12 m3.  V případě zájmu rádi zpracujeme nabídku i na vícekomorové betonové nádrže na vodu.

Plastový či betonový septik?

Na trhu naleznete dva typy nabídek, na plastový a betonový septik. Rozdíly mezi materiály jsou značné, proto je důležitý správný výběr. Plast nemá oproti betonu tak velkou odolnost vůči tlakům, navíc je dražší. Univerzální betonové provedení lze v průběhu let změnit na jiné využití, septik můžete proměnit například na nádrž na vodu pro zachycení a následného využití dešťové vody. Plast je univerzálně využívaný materiál, přesto je mnoho odvětví, kde své místo nenašel. Jedním z takových odvětví je například stavebnictví, plastové domy se nevyrábějí, proč z plastu tedy dělat septiky?

 

Zvláště u odpadních nádrží chcete mít jistotu, že nádrž bude skutečně nepropustná. Investice do septiku není malá, takže náklady hrají v rozhodování jednu z hlavních rolí. Proto jsme pro vás připravili i přehled na co si dát pozor při výběru cenově přijatelné nádrže a jak vycházejí v cenovém srovnání betonové vs plastové nádrže.

Výhody betonového septiku od Septic

 • kvalitní zpracování
 • 5 let záruka
 • montáž zdarma
 • doprava do 2-3 dnů
 • odolnost vůči tlaku fekálního stroje
 • atraktivní ceny

Státní dotace na septik

Státní dotace na pořízení septiku bohužel nejsou, existují však dotace na přeměnu betonového septiku na nádrž na vodu. Toho lze využít například při krátkodobém používání septiku do doby, než je v obci zřízena kanalizace. Nemalé dotace lze využít mimo jiné i na vyčištění septiku. Betonová nádrž na fekálie tak může přinést užitek i v době, kdy ji již nebudete potřebovat.

 

Rádi byste si betonový septik pořídili? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme.

Kontakt - vedoucí prodeje

“Děláme jímky. Z pořádného betonu. Už přes 20 let.
Zavolejte nebo napište, rádi vám poradíme.”

Petr Novák, vedoucí prodeje

info@betonovejimky-septic.cz

+420 723 354 896
+420 720 127 710