Jímky a septic

Home Betonová nádrž na vodu, jímka, žumpa či septik?

Rozcestník: betonová nádrž na vodu, jímka, žumpa či septik?

Pokud vlastníte chatu, rodinný dům či se teprve brzy stanete hrdým majitelem, je vždy třeba vyřešit problematiku splaškové vody z domácnosti. Pokud není k dispozici obecní kanalizace, přichází na řadu řešení v podobě koupě jímky, žumpy či septiku. Jaké jsou jejich ceny, jaký je mezi nimi rozdíl a co zvolit?

Rozdíl mezi jímkou, žumpou a septikem

Jímka a žumpa jsou různé názvy pro identický typ nádrže. Jde o hermeticky uzavřenou nádrž určenou pro splaškovou vodu. Veškerý obsah se po naplnění vyveze fekálním vozem do čističky. Oproti tomu septik obsahuje několik komor, ve kterých dochází k usazení kalů, filtraci a následnému vypouštění vody ven. Septik vyžaduje stavební povolení včetně povolení na vypouštění vody, je také rozměrově náročnější a dražší na pořízení. Na druhou stranu však přináší časové i finanční úspory při vyvážení. Usazený kal se odčerpává přibližně jednou ročně na rozdíl od jímky, kterou je třeba vyvážet podle spotřeby vody v domácnosti jednou za 2-4 týdny.

Nakládání hydraulickou rukou na auto

Betonová nádrž na vodu

Betonová nádrž na vodu je ekologickým pomocníkem při hospodaření s užitkovou vodou v domácnosti. Umožňuje sbírat dešťovou či tzv. šedou vodu a dávat ji druhotné využití – například pro splachování záchodů či na zalévání zahrad. S betonovou nádrží na vodu můžete ušetřit na vodném a stočném. Výhodou těchto nádrží je také možnost získání státní dotace, což snižuje návrat investice o polovinu.

Plast versus beton: co je lepší materiál?

Nabídka nádrží je veliká, jak si vybrat mezi materiály? Mezi nejčastější patří dvě varianty, plast a beton. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů a lze některý z nich považovat za ideální pro výstavbu nové nádrže, jímky či septiku? Betonové provedení je pevné a dlouhotrvající. Zvládne vydržet i extrémní tlak, je tedy možné přes nádrž přejet fekálním vozem bez obav z poškození. Beton vychází také finančně lépe než klasická plastová nádrž. Výhody betonového provedení tedy výrazně převyšují plastovou variantu, která navíc není cenově výhodnější. Kvalitně vyrobená betonová nádrž má velmi dlouhou životnost, což z ní dělá nejatraktivnější řešení na trhu.