Žumpa

Home Betonová žumpa

Betonová žumpa

Žumpa je bezodtoková podzemní nádrž pro sběr a uskladnění odpadní vody z domácnosti. Řeší odvod odpadu z objektu v místech, kde není možné napojení na obecní kanalizační síť. Pokud plánujete instalaci odpadní nádrže, pravděpodobně si kladete 3 hlavní otázky, na které vám tento článek souhrnně odpoví:

 

  1. Jak velkou žumpu potřebuji? Použijte naši online kalkulačku níže.
  2. Žumpa nebo septik? Vysvětlíme si hlavní rozdíly.
  3. Betonovou nebo plastovou žumpu? Rozebereme výhody a srovnáme ceny.

Jak velkou žumpu potřebuji - online kalkulačka

Velikost betonové žumpy se odvíjí od spotřeby vody v domácnosti. Ta je daná:

  • počtem osob
  • spotřebou vody / objemem vytvořené odpadní vody

Počet osob – jednoduchá volba, ale zde je nejvíce na místě počítat s rezervou – např. v současnosti obýváte objekt ve dvou a oba chodíte do zaměstnání. Co však pokud se vaše rodina rozroste a budete doma po většinu dne?

Spotřeba vody – naše kalkulačka nabízí několik možností dle připojených zařízení a vychází z norem průměrné spotřeby v m3/den. Jinou spotřebu bude mít chata se suchým záchodem a jinou plně obývaný dům na samotě. Ideální je vycházet z dřívějších spotřeb domácnosti a daného objektu. Každá domácnost může mít jiné nároky dle používaných spotřebičů a zvyklostí v chodu domácnosti. Zkontrolujte si proto, jestli uvedené průměrné hodnoty odpovídají vaší reálné spotřebě dle vyúčtování.

Výpočet velikosti žumpy:

Proč do kalkulace vstupuje interval vyvážení žumpy? Jednoduše – žumpa nemá odtok, musí se pravidelně vyvážet, speciálně se nejedná pouze o rekreační objekt. Je tedy potřeba zvolit, jak často budete chtít žumpu vyvážet. Zpravidla se interval pohybuje od 2 až 4 týdnů.

 

DŮLEŽITÉ! Je potřeba si předem zjistit objem fekálního vozu, který bude žumpu vyvážet. Například pokud ve vašem okolí nemá žádná firma objem vozu větší než 10 m3, nemá smysl pořizovat žumpu o velikosti 14 m3, protože vůz stejně pojede 2x. Ideální z ekonomického hlediska je velikost žumpy o objemu fekálního vozu s rezervou 1-2 m3. Více se tématu věnujeme v článku velikost jímky k rodinnému domu.

Žumpa nebo septik - hlavní rozdíly

Betonová žumpa je zpravidla jednokomorová nádrž. Nemá odtok, celý její obsah je nutno po naplnění vyčerpat a vyvézt fekálním vozem. Při plném provozu se naplní zpravidla za 2-4 týdny.

 

Septik má na druhou stranu samočisticí funkci. Je to dvoukomorová nebo vícekomorová nádrž a odpadní voda se v něm čistí usazováním a pomocí bakteriálního rozkladu nečistot. Přečištěnou vodu je možné odpouštět a fekální vozidlo je potřeba objednat jen 1x za rok na vyčerpání usazeného kalu. Septik má však vyšší nároky na prostor a vyšší pořizovací náklady. Zjednodušeně řečeno – septik je vhodnější pro objekty s celoročním běžným provozem, žumpu je nejlepší umístit k chatám nebo chalupám s menší provozní náročností.

Srovnání žumpy a septiku:

 

Srovnání

3D jednokomorové betonové jímky

Žumpa
(jednokomorová nádrž)

3D dvoukomorová betonová jímka

Septik
(vícekomorová nádrž)

odtok ne ano
frekvence vývozu 1 x za 14-21 dní 1 x za rok
stavební povolení ne, pouze ohlášení ano, projekt a povolení
pořizovací cena od 21 000 Kč za jímku od 30 000 Kč za 2 nádrže
cena za 1 vývoz 1-4 000 Kč 1-4 000 Kč
doporučení chata, chalupa rodinný dům

Co je lepší: betonová či plastová žumpa?

Plastové jímky jsou v dnes trendy. Vypadají moderně, pyšní se mnoha funkčními benefity. Ale řekněme si to na rovinu – beton je pořád beton. Vážně chcete svěřit splašky na vaší zahradě plastu?

Obě řešení mají ale své výhody a nevýhody. Pojďme se na ně podívat:

 

Plastová podzemní nádrž:

  • plast na výrobu moderních odpadních nádrží je obvykle pevný a má relativně dlouhou životnost. Avšak i nejkvalitnější plast neodolá tlaku jako beton. Zpozornět by měli především majitelé pozemků s vyšším hladinou spodní vody nebo pokud chcete umístit jímku pod příjezdovou cestu. Plastové žumpy mohou mít problém s tlakem přijíždějícího fekálního vozu. Také jejich odolnost vůči chemikáliím a samotným fekáliím je diskutabilní.
  • usazení plastové jímky je jednodušší. Náročnější je však příprava na usazení. Kromě výkopu vás čeká také lití nosné základové desky pod jímku a v případě svařované nádrže i obetonování.
  • nesvařovaná (monolitická) nádrž nevyžaduje obetonování. Díky tomu, že nemá sváry, je riziko úniku splašků nízké. Nevýhodou je vyšší cena.

 

Betonová podzemní jímka:

  • beton vyniká dlouhou životností, pevností a odolností vůči tlaku
  • hodí se i na pozemky s vysokou hladinou spodní vody
  • montáž je náročnější – jímka se usazuje autojeřábem a je proto nutno mít pro tuto techniku přístup
  • betonové jímky jsou paradoxně levnější než plastové
  • dražší je ale montáž a doprava betonové jímky. Je třeba srovnat nabídky a počítat nejen s cenou nádrže, ale srovnat i ceny dopravy a usazení jímky.

Betonové jímky jsou oproti plastovým levnější, beton má přitom vyšší životnost a odolnost. Vzhledem k dalším nákladům je ale potřeba srovnávat celkovou cenu pořízení a důkladně zvážit nabídky jednotlivých dodavatelů.

U plastových nádrží, musíme vzít v úvahu to, zda se jedná o nádrže samonosné nebo nádrže určené k obetonování. Ilustrativní příklad celkových nákladů uvádíme na jímce o objemu 6 m3:

Srovnání nákladů betonových vs plastových podzemních nádrží (objem 6 m3)

 

 

 

Plastová
nádrž samonosná
6 m3


Plastová
nádrž k obetonování
6 m3

Betonová nádrž
6 m3

Cena nádrže 32 500 Kč 28 150 Kč 24 500 Kč
Doprava 600  Kč 0 od 4 500
Obetonování 0 od 11 200 Kč 0
Cena celkem 35 100 Kč 39 350 Kč 29 000 Kč

 

Cena betonové žumpy - celkové náklady pořízení

Kolik vás bude žumpa stát? Jak jsme si řekli, je důležité sečíst všechny nákladové položky a poptat vždy kompletní kalkulaci včetně dopravy a montáže. Cena nádrže je jen část z celkových nákladů. Kalkulovat musíte i výkop jámy na jímku za který zpravidla zodpovídá zákazník, případně je nutno jej poptat zvlášť. Jak správně připravit jámu na jímku si můžete přečíst v našem článku a rozhodnout se, jestli jej provedete svépomocí nebo najmete bagr či výkopovou firmu.

 

S jakými náklady musíte při pořízení žumpy počítat?

  • cena samotné jímky
  • doprava
  • výkop jámy
  • usazení do výkopu
  • obetonování (v případě plastových nádrží)

 

Kolik zaplatíte u betonových jímek SEPTIC?

  • doprava: jímky SEPTIC vám dodáme po celé ČR už od 4 500 Kč (detail viz náš ceník jímek a dopravy)
  • montáž: nabízíme našim zákazníkům v ceně jímky, tedy zdarma. Žumpu vám přivezeme vozem s hydraulickou rukou a složíme ji přímo do vámi připraveného výkopu. Upevníme poklop a komín a připravíme pro finální zapojovací práce.
  • cena žumpy: ceny betonových jímek SEPTIC zahrnují krom samotné nádrže i základní betonové víko a komín.
Všechny ceny jsou uvedeny bez DPH. Pokud jste firma a plátci DPH, budete mít cenu konečnou s 0% DPH. Pokud nakupujete jako fyzická osoba, k ceně je nutno ještě připočítat DPH.

Výhody betonových žump od SEPTIC

  • 100% vodotěsné
  • 5 let záruka
  • kvalitní provedení s dlouhou životností
  • odolné vůči tlakům umožňující vjezd fekálního vozidla
  • montáž zdarma
  • rychlá doprava v rámci 2-3 dní