Jímky a septic

Home Betonová žumpa

Betonová žumpa

Pokud není k dispozici v místě vaší chaty, chalupy či domu kanalizační síť, je k dispozici řešení v podobě betonové žumpy, zvané také jako jímka. Jde o bezodtokovou nádrž pro akumulaci
odpadní vody z domácnosti.  Níže vám vysvětlíme hlavní rozdíly mezi plastovou a betonovou žumpou, základní vlastnosti, které hrají roli při výběru, jak spočítat správnou velikost žumpy a možnost získání státní dotace.

Betonová žumpa a její použití

Nejčastěji se používá žumpa jednokomorová. Jde o podzemní hermeticky uzavřenou nádobu s komínem a poklopem pro možnost jejího čerpání fekálním vozem. Betonové žumpy jsou bezúdržbové, je třeba jen jejich vývoz po naplnění. Ač jde o nádobu na fekálie, žumpa může být hned u domu, protože nesmrdí a neomezuje běžný provoz na dvoře či zahradě. Výhodou betonových žump je pevnost, která umožňuje vjezd fekálního vozu, na které je zatížení kalkulováno.

Co je lepší: betonová či plastová žumpa?

Betonová žumpa vyniká kvalitou, stálostí a především odolností vůči tlaku. Plastové žumpy mohou mít problém s tlakem přijíždějícího fekálního vozu, také jejich odolnost vůči chemikáliím a samotným fekáliím je diskutabilní. Výhodou betonových žump je také jejich cenová atraktivita.

Výhody betonových žump od Septic

  • 100% vodotěsné
  • 5 let záruka
  • kvalitní provedení s dlouhou životností
  • odolné vůči tlakům umožňující vjezd fekálního vozidla
  • montáž zdarma
  • rychlá doprava v rámci 2-3 dní

Objem betonové žumpy

Velikost betonové žumpy se odvíjí od spotřeby vody v domácnosti. Zpravidla se počítá se spotřebou 90-150 litrů na osobu za jeden den, ideální je však vycházet z dřívějších spotřeb, které se odvíjejí od použitých spotřebičů a zvyklostí v chodu domácnosti. Interval vyvážení žumpy se pohybuje od 2 až 4 týdnů. Důležitou informací je také objem fekálního vozu, který bude žumpu vyvážet. Ideální z ekonomického hlediska je velikost žumpy o objemu fekálního vozu a více.

Dotace na betonové žumpy

V tuto chvíli není aktivní žádná dotace na betonové žumpy. Program Zelená úsporám však nabízí dotaci na předělání betonové žumpy na betonovou nádrž na dešťovou vodu. To je výhodné využít v případě, že potřebujete vybudovat betonovou žumpu jen jako dočasné řešení, než bude váš dům