Jímky a septic

Home Betonová žumpa

Betonová žumpa

Pokud není k dispozici v místě vaší chaty, chalupy či domu kanalizační síť, je k dispozici řešení v podobě betonové žumpy, zvané také jako jímka. Jde o bezodtokovou nádrž pro akumulaci odpadní vody z domácnosti.  Níže vám vysvětlíme hlavní rozdíly mezi plastovou a betonovou žumpou, rozdíl mezi žumpou a septikem a jak spočítat správnou velikost žumpy.

Betonová žumpa a její použití

Nejčastěji se používá žumpa jednokomorová. Jde o podzemní hermeticky uzavřenou nádobu s komínem a poklopem pro možnost jejího čerpání fekálním vozem. Betonové žumpy jsou bezúdržbové, je třeba jen jejich vývoz po naplnění. Ač jde o nádobu na fekálie, žumpa může být hned u domu, protože nesmrdí a neomezuje běžný provoz na dvoře či zahradě. Výhodou betonových žump je pevnost, která umožňuje vjezd fekálního vozu, na které je zatížení kalkulováno.

Co je lepší: betonová či plastová žumpa?

Betonová žumpa vyniká kvalitou, stálostí a především odolností vůči tlaku. Plastové žumpy mohou mít problém s tlakem přijíždějícího fekálního vozu, také jejich odolnost vůči chemikáliím a samotným fekáliím je diskutabilní. Výhodou betonových žump je také jejich cenová atraktivita.

Co zvolit: žumpa nebo septik?

Betonová žumpa nemá odtok, celý její obsah je nutno po naplnění vyčerpat a vyvézt fekálním vozem. Při plném provozu se naplní zpravidla za 2-4 týdny. Septik má na druhou stranu samočisticí funkci. Má více komor a odpadní voda se v něm čistí usazováním a pomocí bakteriálního rozkladu nečistot. Přečištěnou vodu je možné odpouštět a fekální vozidlo je potřeba objednat jen 1x za rok na vyčerpání usazeného kalu. Septik má však vyšší nároky na prostor a vyšší pořizovací náklady. Zjednodušeně řečeno – septik je vhodnější pro objekty s celoročním běžným provozem, žumpu je nejlepší umístit k chatám nebo chalupám s menší provozní náročností.

Jak velkou žumpu potřebuji?

Velikost betonové žumpy se odvíjí od spotřeby vody v domácnosti. Zpravidla se počítá se spotřebou 90-150 litrů na osobu za jeden den, ideální je však vycházet z dřívějších spotřeb, které se odvíjejí od použitých spotřebičů a zvyklostí v chodu domácnosti. Interval vyvážení žumpy se pohybuje od 2 až 4 týdnů. Důležitou informací je také objem fekálního vozu, který bude žumpu vyvážet. Ideální z ekonomického hlediska je velikost žumpy o objemu fekálního vozu a více. Více se tématu věnujeme v článku Velikost jímky k rodinnému domu, kde najdete i návod na výpočet potřebné velikosti.

Betonová žumpa - cena

Kolik vás bude žumpa stát? Žumpu z kvalitního vodostavebního betonu můžete pořídit už od 14 000 Kč. Velkým nákladem při pořízení betonové jímky je také doprava a montáž. Je proto důležité srovnávat všechny nabídky i s těmito vícenáklady. SEPTIC dodává nádrže po celé ČR už od 4 500 Kč. Montáž nabízíme našim zákazníkům v ceně jímky, tedy zdarma. Kompletní nabídku a ceny dopravy najdete v našem ceníku jímek.

Všechny ceny jsou uvedeny bez DPH. Pokud jste firma a plátci DPH, budete mít cenu konečnou s 0% DPH. Pokud nakupujete jako fyzická osoba, k ceně je nutno ještě připočítat DPH.

Výhody betonových žump od Septic

  • 100% vodotěsné
  • 5 let záruka
  • kvalitní provedení s dlouhou životností
  • odolné vůči tlakům umožňující vjezd fekálního vozidla
  • montáž zdarma
  • rychlá doprava v rámci 2-3 dní

Dotace na betonové žumpy

V tuto chvíli není aktivní žádná dotace na betonové žumpy. Program Zelená úsporám však nabízí dotaci na předělání betonové žumpy na betonovou nádrž na dešťovou vodu. To je výhodné využít v případě, že potřebujete vybudovat betonovou žumpu jen jako dočasné řešení, než bude váš dům